מאמרים נוספים

אנטומיה של הרחם

רחם, בהיותו איבר בו שוכן העובר במשך כל תקופת ההיריון, נתפס אצל רבים כאחד האיברים החשובים ביותר לבריאות האישה. אף שקשה למדוד את חשיבות איבר זה או אחר, אין ספק, כי לרחם תפקיד חשוב מאוד לאורך כל חיי האישה.

הרחם הוא איבר שרירי דמוי אגס השוכן באזור הבטן התחתונה, באגן הירכיים. לפני הרחם נמצאת שלפוחית השתן, ומאחריו המעי הישר. בממוצע שוקל הרחם 50 גרם ואורכו כ-8 ס”מ. כמובן, בהריון גדל הרחם בצורה משמעותית: עד 1 ק”ג (ללא משקל העובר) ועד 33 ס”מ אורך. לאחר הלידה הרחם מתכווץ בחזרה, אף שלרוב תמיד נשאר מעט יותר גדול מאשר היה לפני ההיריון. הגדילה של הרחם מתרחשת עקב התארכות סיבי השריר וללא גדילה במספרם של הסיבים.

אנטומיה של הרחם - מבנה הרחם

מבנה הרחם

הרחם מזכיר בצורתו משולש בעל שלושה פתחים. הפתח התחתון, בצד הצר של “משולש” הרחם, הוא צוואר הרחם שיוצא לנרתיק. בצד העליון, הרחב יותר של הרחם, שנקרא גם קרקעית הרחם, ישנם שני פתחים שיוצאים אל החצוצרות שבצדן השני נמצא פתח השוכן קרוב לשחלה. כשהביצית יוצאת מהשחלה במהלך הביוץ היא נכנסת לתוך החצוצרה ועוברת דרכה עד להגעה לדופן הרחם. אם במהלך שהייתה בחצוצרה הביצית הופרתה, היא עשויה להתחבר לדופן הרחם, ובכך יתפתח ברחם היריון.

הרחם עצמו מורכב משלוש שכבות:

  • השכבה החיצונית היא מעטפת הרחם.
  • השכבה האמצעית היא העבה ביותר והיא נקראת שריר הרחם. השרירי החלק הזה מהווה את רוב הרחם.
  • השכבה הפנימית היא רירית הרחם. בעצם, השכבה הפנימית מורכבת משתי שכבות: שכבת הרירית הקבועה, שעוטפת את דופן הרחם מבפנים תמיד, ושכבת הרירית הפונקציונאלית שמתעבה מדי חודש ונושרת במהלך הווסת החודשי במידה ולא התפתח הריון.

תפקיד הרחם

התפקיד העיקרי של הרחם הוא לשכן את העובר לאורך כל ההיריון. הרחם מתרחב מאוד במהלך ההיריון ובכך מאפשרת לעובר לגדול עד לגודל בו הוא יוכל לשרוד בחוץ. מערכת הדם המזינה את הרחם מאפשרת לתינוק שמחובר לדופן הרחם באמצעות שליה לקבל את כל הנדרש לו להתפתחות. במהלך לידה הרחם, בהיותו שריר חזק, מתכווץ בצורה אינטנסיבית (צירים) ובכך גורם לעובר לנוע לכיוון הנרתיק ואוויר העולם.

מצבים חריגים

  • אצל רוב הנשים נוטה הרחם קדימה, אך אצל כ-18% מהנשים הרחם הוא “רחם אחורי”, כלומר הוא נוטה אחורה, לכיוון המעי.
  • כאשר תהליך התפתחות תקינה של הרחם בעובר השתבש, נותר לעיתים מצב של “רחם דו-קרני” או רחם עם מחיצה, ולפעמים רחם כפול.
  • מומים נוספים במבנה הרחם הם נדירים ביותר ונוצרים לרוב כתוצאה מפגיעה בתהליך התפתחות תקין של הרחם בעובר.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט