אורוגינקולוגיה

אורוגינקולוגיה ושיקום רצפת אגן הינו תחום ברפואת נשים אשר עוסק בעיקר בטיפול בהפרעות בדרכי השתן התחתונות ובצניחה של אברי האגן.

הפרעות נוספות אשר דורשות לעיתים בירור אורוגינקולוגי הן נזקים לרצפת אגן בעקבות לידה, מצבים מסוימים של כאב כרוני באגן, מצבי כאב בקיום יחסי מין.


שתי ההפרעות הנפוצות ביותר בהן תחום האורוגינקולוגיה עוסק, אי נקיטת שתן וצניחת אברי אגן, התופעות שכיחות מאוד בקרב נשים בוגרות, לרוב אינן מסכנות חיים אך גורמות לנשים מצוקה רבה וירידה באיכות החיים.

נשים אשר פונות לייעוץ בשל ההפרעות הללו . במהלך היעוץ הן עוברות תשאול מפורט ומכוון לסימפטומים והערכת חומרתם, בדיקה גינקולוגית להערכת הממצאים ולעיתים נדרשות לעבור בדיקה שנקראת אורודינמיקה או ציסטומטריה, לצורך הערכה אובייקטיבית של תפקוד שלפוחית השתן.

כאשר מאובחנת הפרעה בדרכי השתן התחתונות, עם או ללא דליפת שתן, ניתן להציע מגוון רחב של טיפולים חדישים ומתקדמים. במקרה של שלפוחית בלתי יציבה אמצעי הטיפול כוללים תרופות, פיזיותרפיה, הזרקות בוטוקס לשריר השלפוחית וגירוי חשמלי עצבי בשיטות שונות.

במקרה של דליפת שתן במאמץ טיפולים מקובלים הם פיזיותרפיה, אמצעים מכאניים כגון תומכני נרתיק, ניתוחים ברובם זעיר פולשניים והזרקות חומרי מילוי לדופן צינורית השתן.

באשר לצניחת אברי אגן הטיפול מותאם לאישה על פי גילה וצרכיה. אמצעי טיפול אפשריים כוללים הן טיפול לא ניתוחי על ידי תומכני נרתיק והן מגוון רחב של ניתוחים. תיקון ניתוחי של צניחה בגישה וגינלית מתאפשר תוך כריתת רחם או שימורו, תוך שימוש בתפרים בלבד או במשתלים (רשתות). קיימים גם ניתוחי תיקון צניחה בגישה בטנית אשר ניתן לבצעם בגישה פתוחה, לפרוסקופית או רובוטית.

מצבי כאב אגן כרוני וכאב בקיום יחסי מין, דורשים לעיתים בירור רב-מקצועי אשר רופא מומחה לאורוגינקולוגיה נמצא במרכזו. לעיתים הפתרון הטיפולי הינו פיזיותרפיה של רצפת אגן או הזרקה מקומית לעצבים/שרירים אשר אחראיים על הכאב.

קראו עוד על צניחת ריצפת האגן

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט