אבחון סרטן השחלות

אחד מסוגי הסרטן האגרסיביים ביותר הוא סרטן השחלות. העדר רשימה ברורה של הגורמים להתפתחותו וקשיי האבחון הופכים אותו לגורם תמותה משמעותי מאוד בקרב נשים. לרוב תסמינים כלשהם של המחלה מופיעים רק בשלב מאוחר, כשסיכויי ההחלמה קטנים יותר. בדרך כלל, הנשים שמודעות יותר לסיכוי להתפתחות מחלה ממארת בשחלות הן נשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן שחלה, או שד או נשאיות של המוטציה בגן BRCA1 או .BRCA2

אבחון סרטן השחלות

כאמור, הגורמים למחלה אינם ברורים עדיין, אך המחקרים גילו מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לפתח סרטן השחלות.

  • גורם הסיכון החשוב ביותר הוא הגורם הגנטי. סיפור משפחתי של סרטן השחלות מעלה מאוד את הסיכוי להתפתחות המחלה. אם הבדיקה הגנטית מאשרת מוטציה בגן BRCA1 או BRCA2 הסיכוי הופך לגדול כל כך שחלק ניכר מהנשים עוברות כריתה “מורידת סיכון” ‘של השחלות והחצוצרות אחרי סיום תכנית הילודה שלהן.
  • העדר לידות, גם הוא נחשב לגורם סיכון. נהוג לומר כי כל לידה מורידה את הסיכון להתפתחות סרטן השחלות בכ-10%, אף שהמספרים האלה כמובן לא מדויקים לגמרי, ולא ניתן לומר כי לידות מרובות מונעות לגמרי את הסיכון להתפתחות המחלה.
  • אנדומטריוזיס, כלומר גדילת רירית הרחם אל מחוץ לרחם.
  • התחלה מוקדמת והפסקה מאוחרת של המחזור’ לא נקראים בפירוש גורמי סיכון לסרטן השחלות, אך האישה שסובלת מתופעות אלה צריכה להיות מודעת לסיכוי גבוה יותר לפתח את המחלה.

אבחון סרטן השחלות

סרטן השחלות בשלביו המוקדמים לרוב לא בא לידי ביטוי. בשלבים מתקדמים התלונות אינן ממוקדות הנשים מתלוננות לרוב על כאבים באזור האגן, תחושת נפיחות בחלל הבטן, לפעמים בעיות בדרכי השתן. כלומר, מדובר בתסמינים שנשים רבות מתעלמות מהן.. אכן, היום חלק ניכר ממקרי סרטן השחלות מתגלה רק בשלב שהסרטן שלח גרורות, שהנו שלב מתקדם.
מובן מהאמור לעיל כי אין כלים טובים לגילוי מוקדם של סרטן השחלה. עם זאת אנו ממליצים לנשים הנמצאות בסיכון מוגבר לעבור בדיקות תקופתיות אצל המומחים לזיהוי סרטן השחלות ולעבור בדיקות אולטרסאונד. אם יתעורר חשד להתפתחות סרטן השחלות, האישה תופנה לבדיקות מעמיקות יותר: כגון  לפרוסקופיה CT,  MRI או אבחון   אחר בהתאם לשיקול דעת רפואי.

טיפול בסרטן השחלות

הטיפול הנפוץ ביותר כולל שילוב של טיפול כירורגי וכימותרפיה. היקף ההתערבות הכירורגית תלוי כמובן בחומרת המחלה, אופן התפשטותה ומצבה הבריאותי של האישה. אם המחלה התגלתה בשלב מוקדם, ניתן יהיה להסיר את השחלה הפגועה והחצוצרה. במקרים חמורים יותר יהיה צורך להסיר את שתי השחלות ולעיתים גם את הרחם, בלוטת לימפה ועוד.
לפני הניתוח או אחריו, ובחלק מהמקרים גם לפני וגם אחרי הניתוח, האישה תעבור מספר טיפולי כימותרפיה. במקרים מסוימים משולב הטיפול הכימותרפי עם הטיפול הביולוגי.

מניעת סרטן השחלות

אם את בסיכון יתר לסרטן השחלות בשל סיפור אישי או משפחתי, הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה היא לעבור מעקב תקופתי אצל רופא גינקולוג מומחה שיכול לזהות את המחלה כבר בשלבים מוקדמים מאוד ולהציע לאישה את הטיפול האופטימאלי.

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בביצוע מעקבים קפדניים, זיהוי סימנים מחשידים למחלות, אבחון וטיפול יעיל בסוגי הסרטן השונים, כולל סרטן השחלות. הניסיון המקצועי והיחס האישי של רופאי המרכז מבטיחים לכל אישה את הטיפול הטוב ביותר לכל אורך הדרך.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם